پايگاه اطلاع‌رساني «خرد» مباحث نظری در سیاست و جامعه‌شناسی را بررسی می‌کند

كمك به گسترش عقلانيت سياسي در ايران

 
[ شناسه مقاله: 3550 ]   [ موضوع: بولتن ]   [ بازدید: ۲۵۸۱ ]

شماره ۲۱، اردیبهشت ۱۳۹۱

پايگاه اطلاع‌رساني خرد (http://www.kherad.info) در بهار سال 1387 آغاز به كار كرد. هدف از تأسيس اين پايگاه، انجام پژوهش، گفت‌وگو و نقد پيرامون چهار موضوع بنيادين مربوط به جامعه و سياست، يعني «انديشه سياسي»، «علوم سياسي»، «روابط بين‌الملل» و «جامعه‌شناسي» است. در عنوان فرعي اين سايت اينترنتي، ذكر عبارت: «انديشه سياسي، جامعه و سياست در ايران امروز»، ناظر به رويكرد خرد در كمك به گسترش و ژرفا بخشيدن به عقلانيت سياسي و اجتماعي در ايران امروز است. اين هدف در اعلام مواضع سايت خرد نيز ذكر شده است: «هدف ما كمك به تبادل و ارتقاء سطح دانش، تجربه و آگاهي در ميان ايرانيان است.» و در ادامه، آمده است: «گردانندگان خرد از آزادي، دمكراسي، عدالت، استقلال و پيشرفت در ايران و براي ايران، در پرتو گفت‌وگو، نقد و آزمون مستمر با شيوه‌هاي مسالمت‌آميز جانبداري مي‌كنند.»
خرد طي چهار سال گذشته كوشيده است ديدگاه‌ها و نظرات انديشه‌وران و پژوهشگراني از سه نسل را بازتاب دهد: نسل اول كه شماري از دانشمندان، فيلسوفان و انديشه‌وران بزرگ در ميان آنان به چشم مي‌خورند.نسل دوم كه طي سي سال اخير در عرصه دانشگاه، پژوهش و مديريت فعال بوده‌اند. نسل سوم كه به طور عمده، جوانانِ دانش‌پژوه يا فارغ‌التحصيلان دوره‌هاي تحصيلات تكميلي را در رشته‌هاي علوم انساني در برمي‌گيرند.
مخاطبان سايت خرد، به طور عمده استادان دانشگاه،پژوهشگران،دانشجويان، روشنفكران، كارشناسان، مديران و فرهنگيان هستند. هر چند چهار موضوع انديشه سياسي، علوم سياسي، روابط بين‌الملل و جامعه‌شناسي، چارچوب كلي مطالب خرد را تشكيل مي‌دهد، اما اين مطالب، همواره با نظر به دگرگوني‌هاي ملي، منطقه‌اي و بين‌المللي ايران تهيه مي‌شود و از محدوده متن‌هاي صرفاً علمي و آكادميك- به معني معمول آن- فراتر مي‌رود.
خوانندگان سايت خرد كه به طور مستقيم و يا از طريق موتورهاي جست‌وجوگر وپيوندها (لينك ها)ي گوناگون با اين پايگاه ارتباط برقرار مي‌كنند، در واقع بخشي از مخاطبان خرد را تشكيل مي‌دهند. در چهار سال گذشته، مقاله‌هاي تارنماي خرد در روزنامه‌ها، مجله‌ها، سايت‌ها، وبلاگ‌ها و نشريه‌هاي دانشجويي (با ذكر مأخذ يا بدون ذكر مأخذ!) انتشارِ مجدد يافته است. بدين سان، خرد به عنوان يك سايت مرجع، به رسانه هاي گروهي فارسي‌زبان، با ارائه مقالات و گفت‌وگوها، مدد رسانده است. بنابراين، هزاران نفر از خوانندگان خرد از طريق ديگر رسانه‌ها، از مطالب خرد استفاده مي‌كنند.
خرد در بخش «انديشه سياسي» تاكنون مقالات، نقدها و گفت‌وگوهايي درباره آزادي، دمكراسي، تساهل و مدارا، فايده‌گرايي، خشونت، حقوق بشر، عدالت، جنبش‌هاي مدني خاورميانه، اقتدارگرايي، فلسفه عدم خشونت، روابط حكومت، دين و اخلاق،فقه و اخلاق، زمامداري خوب، شهروند خوب، نسبت ميان دين، دانش، هنر، ادبيات و دولت،دمکراسی،دین و اخلاق، كشاكش سنت و مدرنيته، نسبت ميان حق و خير، و همچنين فلسفه سياسي ارسطو، جان لاك، ايمانوئل كانت، ملاصدرا، مهاتما گاندي، ادموند برگ، آلكسي در توكويل،جان استوارت میل، ميشل فوكو، عابد الجابري، آمارتياسن، آيزيا برلين، ريچارد رورتي و نصر حامد ابوزيد، منتشر كرده است.در ميان مطالب خرد در بخش «علوم سياسي»، مسائل ايران مانند ملي‌شدن صنعت نفت، كارنامه اميركبير، كاركردهاي حزب در ايران، ايران و منافع ملي، رويكردهاي مختلف به سياست خارجي ايران، آينده علوم سياسي در ايران، حكومت قانون، دمكراسي و اخلاق، نياز دانشگاه به آزادي و استقلال، مشروطه و مشروعه، گذار به دمكراسي در بوته نقد، و محيط‌زيست در ايران را مورد بحث قرار داده است.
خرد در بخش «روابط بين‌الملل»، در مقالات گوناگون، به ماهيت و پيامدهاي جنبش‌هاي اخير خاورميانه پرداخته است. افزون بر اين، مطالبي درباره تحولات بنيادين اتحاديه اروپايي، ابعاد گوناگون جهاني‌شدن، بحران مالي آمريكا و اثرات جهاني آن، شورش‌هاي لندن، استفاده صلح‌آميز از انرژي هسته‌اي، بحران‌هاي فلسطين، پاكستان و افغانستان، جنبش زنان، تساهل و مدارا نزد حضرت مسيح (ع)، بالندگي مسلمانان در اروپاي غربي، تحولات جهاني حقوق بشر، خشونت عليه زنان و چالش‌هاي بين‌المللي جمهوري اسلامي ايران در ارتباط با آمريكا، دمكراسي و حكومت قانون، حقوق بشر و منطقه خاورميانه، در اين بخش به چشم مي‌خورد.
خرد در بخش «جامعه‌شناسي»، مقالات و گفت‌وگوهايي در ارتباط با ايران و ديگر كشورها عرضه كرده است. در ميان آنها مي‌توان از موضوع‌هاي زير نام برد: قاچاق انسان در عراق، توهم توطئه در آسيب‌شناسي فرهنگ سياسي ايران، زمينه‌هاي فرهنگي مشاركت سياسي، چگونگي دين‌‌ورزيدنِ جوانان طبقه متوسط، چرخه هرج و مرج- استبداد در ايران، بررسي مشكلات توسعه سياسي و اقتصادي در ايران، اقتدارگرايي در دولت سنتي و مدرن، نقش امنيت در رفتارهاي فردي و اجتماعي، فلسفه برگزاري مراسم سوگواري مذهبي، راه طي‌شده در مالزي، و قوام‌السلطنه، دولتمرد دوران بحران.
شايان ذكر است كه پايگاه خرد، همزمان با موزه بريتانيا، مجموعه «تاريخ جهان به روايت صدشئي» را به فارسي ترجمه كرد و همراه با تصاوير مختلف، به صورت پياپي به نشر آن در ايران پرداخت.
پايگاه خرد در بخش «نقد و نظر»، افزون بر انتشار مقالاتي در ارزيابي رخدادهاي مهم تاريخي، به معرفي تفصیلی و نقد و بررسي كتاب‌هاي مهم در موضوع‌هاي فلسفه سياسي، فلسفه اخلاق، تاريخ سياسي و جامعه‌شناسي نيز دست زده است. خرد مي‌كوشد، با انتشار متن‌هاي بنيادين و درس‌‌آموز از آموزگاران بزرگ دانش و سياست ، مانند محمدعلي فروغي، سعید نفیسی، آیزیا برلین و مهدي بازرگان، به نقد و بررسي برخی از اين متن‌ها نيز بپردازد. اين كار در خرد ادامه خواهد يافت.
از ميان نسل سومي‌ها، دانشجويان با سايت خرد، ارتباطي نزديك و فعال دارند. در طول چهار سال گذشته، مقالات گوناگوني از دانشجويانِ با استعداد و اهل قلم به ويژه در مقاطع كارشناسي ارشد و دكترا در خرد انعكاس يافته است. دانشجويان در رابطه با چند موضوع، آغازگر «گفت‌وگو» ميان خود بوده‌اند(كه در خرد قابل دسترسي است)؛ با اين هدف كه فرهنگ گفت‌وگو در ميان دانشجويان گسترش يابد و به افزايش مهارت‌هاي آنان در اين زمينه مدد رساند.
شايان ذكر است كه سايت خرد، نهادي مستقل و داوطلبانه است. همكاران خرد در همه بخش‌ها و زمينه‌ها، بدون چشمداشت و به عنوان وظيفه‌اي اخلاقي و ملي، و رسالتي علمي و فكري، به همكاري مشغول‌اند. كار دسته‌جمعي در خرد و با خرد، در عين حال تمريني موفق در همكاري صميمانه و دوستانه با رعايت موازين دمكراتيك بوده است. اكنون كه پايگاه اطلاع‌رساني خرد پنجمين سال فعاليت خود را آغاز كرده است، پرسش‌هاي نخستينِ اصحاب خرد درباره امكان كار دسته‌جمعي، به باوري محكم در اين زمينه تبديل شده است؛ به این که تداوم كار مشترك در عمل، آرام‌آرام به اميدها و خواسته‌ها ، جامه مهارت مي‌پوشاند.
بيش از هشتاددرصد از مطالبي كه روي خروجي خرد قرار مي‌گيرد؛ توليد نويسندگان خرد و استادان، پژوهشگران و دانشجوياني است كه مشفقانه با خرد همكاري مي‌كنند. اين مطالب، گاه در چارچوب متن‌هاي به نسبت طولاني و گاه متوسط از نظر حجم، انتشار مي‌يابد. حجم مطالب با موضوع‌هايي كه مطرح مي‌شود تناسب دارد. در خرد، يادداشت‌هاي كوتاهِ روزانه يا موضوع‌هايي كه معمولاً عمر يك يا دو روزه دارند، منتشر نمي‌شود. خرد مي‌كوشد در حد امكانات محدود خود، به مسائل بنيادين بپردازد و وقت گرانبار خوانندگان نكته‌سنج و دانش‌آموخته خود را با موضوع‌هاي روزمره و گذرا، مشغول نسازد. تمام مطالبي كه طي چهار سال گذشته در خرد منتشر شده است، در دسترس كار بران قرار دارد. اين مطالب در بخش‌هاي گوناگون سایت نگهداري مي‌شود و به سهولت قابل دسترسی است.
گردانندگان خرد به اين باورند كه آنچه در اين سايت بازتاب مي‌يابد، در حد «ممكن»، با درنظرگرفتن فضاي كنوني كشور و همچنين ظرفيت‌ها و محدوديت‌هاي موجود است و نه در حد «مطلوب». كار اصحاب خرد در حال حاضر، تداوم انتشار مقالات و گفت‌و‌شنودها و كمك به نقادي در عرصه‌هاي انديشه، جامعه و سياست است تا بدين‌سان گام‌هايي براي نيل به حد مطلوب در جهت ارتقاي عقلانيت سياسي در ايران و در ميان ايرانيان برداشته شود

تبلیغات

 

    

مرتبط در این شماره

تریبون . مقالات آزاد

همچون کشتي بي‏لنگر

خطوط کلی راهبرد بازگشت

تقویم ماه

جلال حكمت و اشراق

اسوه راستي و الگوي اخلاق

بازگشت سیدجواد طباطبایی

مطهري و پوپر

مشروطه‌ آدميت

آدميت و روشنفكران ايراني

چشم‌انداز . مطبوعات جهان

درس‌هايي از برمه

جوانه‌هاي دمکراسي شکوفه مي‌دهد

هاولِ برمه

مبارزه سوسیالیست ها تازه آغاز شده است

بحران حکمرانی

سرنوشت اروپا در انتظار آمریکا

اكنون چه بايد كرد؟

کابوس آمريكا

قربانيانِ نظمِ فرانسوي

«فرهنگِ» اینترنت و «مسأله‌یِ عرب»

خدا و سزار

حاشیه ماه

فلسفه صدرايي به کار امروز مي‌آيد يا نه؟

گفت‌وگو با عبدالحسين خسروپناه رییس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه درباره گفته‌هاي حسن عباسي

خبرنامه علوم انسانی

هفت‌خوان اخلاقي زيستن

رابطه تاریخ و دیگر علوم انسانی چیست؟

ايران ميزبان اولين دوره‌ آموزشي منطقه‌اي حقوق بشردوستانه

رسانه‌ها و نهادهای علوم انسانی

یک دهه تلاش برای رشد دانش سیاست

روزمره‌گی

همه مشغله‌های من

یاد

هر كس مي‌رنجد برنجد، درك!

انسانی نيك‌بخت

برداشت معمول از مطالب فقط با ذکر منبع به صورت کامل یعنی با دکر عبارت «ماهنامه مهرنامه»، تاریخ و شماره مجله آزاد است. بازنشر کلی مطالب مجله به هر نحوی، اعم از چاپی، دیجیتالی یا مجازی ممنوع است.