توضیح دکتر ایرج امینی درباره مصاحبه با مهرنامه

گپ‌وگفتی که گفت‌وگو شد

 
[ شناسه مقاله: 3539 ]   [ موضوع: آن‌ماه ]   [ بازدید: ۲۲۶۰ ]

شماره ۲۱، اردیبهشت ۱۳۹۱

در شماره‏ي 19 آن نشريه‎‏ي وزين (بهمن 1390) مصاحبه‏اي با اينجانب درج شده که مخدوش، مغلوط و نيازمند توضيح است. در روز 29 بهمن1390 يادداشت محبت‌آميزي از طريق پست الكترونيكي از آقاي هومان دورانديش دريافت كردم كه اشعار مى‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌داشت «...بخشي از آن مصاحبه‏اي که در روزنامه‏ي روزگار با شما داشتيم در شماره‏ي بعدي ماهنامه‏ي مهرنامه منتشر مي‏شود.» متحير و متعجب از اين خبر، سريعاً براي ايشان نوشتم که «...استدعا دارم از چاپ مطلب صرف‏نظر فرمائيد تا درباره‏ي آن صحبت کنيم که اين‏بار واقعاً مصاحبه باشد.» براي روشن شدن مطلب لازم مي‏دانم توضيح زير را خدمت جنابعالي و خوانندگان نشريه‎‏ي مهرنامه معروض دارم. يک سال پيش برخي از همکاران روزنامه‏ي روزگار، از جمله آقاي هومان دورانديش، از اين‏جانب دعوت به عمل آوردند تا به دفتر آن روزنامه رفته، با سردبير آشنا شده و ديداري دوستانه داشته باشيم. طي آن ديدار، گفت‌وگو به مسائل سال‏هاي قبل از انقلاب کشيده شد. من که جوانان علاقمندي را در مقابل خود مي‏ديدم، در مواردي به جزئيات پرداختم و حتي به روابط خصوصي خودم با برخي از شخصيت‏هاي نظام سابق، اشاراتي كردم. در حين گفت‌وگو متوجه شدم که ضبط صوت آقاي دورانديش روشن است و گپ و گفت ما ضبط مي‏شود. بلافاصله از ايشان خواستم که ضبط صوت را خاموش کنند و تذکر دادم که اين گپ و گفت جنبه‏ي عمومي ندارد. با اين تصور که ايشان به تذکر من عنايت فرموده و ضبط صوت را خاموش كرده‌‏اند، گفت‌وگو ادامه يافت. چند روز پس از آن ديدار و گفت‌وگو آقاي دورانديش با من تماس گرفتند و اظهار علاقه كردند که آن گپ و گفت را به شکل مصاحبه درآورده، در روزنامه‏ي روزگار به‏چاپ رسانند. در پاسخ ايشان صراحتاً اظهار داشتم که آن صحبت‏ها به‏هيچ وجه قابل انتشار نيست. ايشان ظاهراً نظر مرا پذيرفتند و موضوع با تعطيلي روزنامه‏ي روزگار به کلي منتفي شد. به‌‏رغم آنچه مذکور افتاد، آقاي دورانديش آن گپ و گفت را به شكل مصاحبه درآوردند و بدون اطلاع و صلاحديد من آن را براي چاپ در اختيار مهرنامه گذاشتند. اين به اصطلاح مصاحبه که ساخته و پرداخته‏ي ايشان است، نه مورد تأييد من است و نه قابل استناد. صرف نظر از توضيح فوق‌‌‌‌‌الذكر، خواننده‌ى دقيق متوجه‌‌‌ مى‌‌‌‌‌‌شود كه:
1- سوال‏ها فاقد پيوستگي و ارتباط منطقي با هم هستند و از شاخه‏اي به شاخه‏اي ديگر پريده شده است.
2- فقدان انسجام، عدم پيوند منطقي ميان وقايع و اشتباه‌ در ذكر تواريخ، منبعث از اين واقعيت است كه اظهارات اين‏جانب خارج از متن و با دستكارى و به شكل دلخواه آقاى دورانديش به هم دوخته شده.
3- هرکس که اين‏جانب را بشناسد فوراً متوجه مي‏شود که زبان، بيان، اصطلاحات و کلماتِ به‏کار بسته شده در اين «مصاحبه» قرابتي با زبان و بيان اين‏جانب که همواره کوشيده‏ام با ادب و احترام و استفاده از القاب لازم از ديگران ياد کنم، ندارد.
سرآخر بايد اعتراف کنم خطا البته از من است که با حسن نيتي ناموجه، فرض را بر آن گذاشتم که امكان ندارد گپ و گفتى ساده و اظهاراتى پراكنده به شكل مصاحبه در‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آيد و حداقل معيارهاي ژورناليستي رعايت ‏نشود و بدون اجازه‏ي مدعو و مهم‌تر از آن ملاحظه‏ي عينى وى، به‏چاپ ‏رسد. پر واضح است که ميدان دادن به اين نوع طرز کار، شايسته‏ي مجله‏اي مانند مهرنامه نيست. اميدوارم که با انتشار اين توضيحات، از تکرار چنين مصاحبه‏هايي که نه سنديت تاريخي دارند و نه واقعيت وجودى، جلوگيري شود و راه بدآموزي نسل جوانِ پژوهشگران ايراني حتي‏المقدور مسدود شود.
ايرج اميني
مهرنامه از دکتر امینی پوزش می‌خواهد با این توضیح که دوست مورد اشاره از تحریریه ثابت مجله نیستند و به صورت موردی با مجله همکاری می‌کند

برداشت معمول از مطالب فقط با ذکر منبع به صورت کامل یعنی با دکر عبارت «ماهنامه مهرنامه»، تاریخ و شماره مجله آزاد است. بازنشر کلی مطالب مجله به هر نحوی، اعم از چاپی، دیجیتالی یا مجازی ممنوع است.